Změna programu je možná a vyhrazená.
Úvodní slovo konference KKDS.
- GIA a Akční plán
- Novela ZEK
- Zpráva o stavu trhu
- Plnění povinností podle §88, §99 a dalších ustanovení týkající se bezpečnosti a integrity sítě, GDPR a připravenosti plánů 241/2012 Sb a 380/2022 Sb. (Vyhláška o stanovení náležitostí technicko-organizačních pravidel k zabezpečení bezpečnosti a integrity veřejné komunikační sítě a interoperability veřejně dostupných služeb elektronických komunikací za krizových stavů), vzdělávací semináře k ZKB.
- Data Act, AI Act, NIS2, CER, GIA, CRA, DSA, CSA, EAA
- Memorandum o IPv6 mezi operátory a veřejnou správou
- Úvod ke konferenčnímu programu
Úvodní slovo předsedy shrne nejdůležitější body činnosti Úřadu ve vztahu k jeho agendám na telekomunikačním trhu.
- kontrolní činnosti Úřadu
- vize a úkoly Úřadu ve Strategii správy spektra
- úkoly spojené s implementací opatření z nařízení Gigabit Infrastructure Act
- úkoly spojené s novou rolí Úřadu při Digital Service Act
- Jednotné místo pro zákonné blokování v Internetu a zmocnění Úřadu zveřejňovat seznam blokovaných stránek.
Evropská komise stanovila rok 2030 jako cíl vybudování gigabitové společnosti. Zároveň je stále více zřejmé a i na úrovni Unie diskutované, že 100% pokrytí všech adresních míst optickým internetem není pravděpodobné. Národní regulátoři v celé Unii proto akcelerují přípravu regulačních rámců otevírající nové možností pro bezdrátové přístupové sítě - ať už jde o bezlicenční či licencovaná pásma. I podle studií provedených Ministerstvem průmyslu a obchodu je koncept MFCN sítí (Mobile Fixed Commication Networks) ve svém nejpravděpodobnějším scénáři vývoje zaměřený především na poskytování služeb pevného připojení s velmi vysokou kapacitou. Strategické cíle podpořila Unie vydáním Nařízení GIA sloužící k usnadnění výstavby sítí s parametry VHCN.
Úřad proto brzy uvolní ke všeobecnému využití milimetrové pásmo 26 GHz, další v pořadí bude 400 MHz úsek 3,8 - 4,2 GHz.
V široké diskuzi s aktéry trhu, odborníky a regulátorem se dozvíte, jak bude vypadat poskytování služeb v těchto pásmech.
Zajištění bezpečnosti fyzické vrstvy optické sítě. Předcházení poruchovým stavům. Zajištění bezpečnosti dat na úrovni fyzické vrstvy - permanentní sledování parametrů.
Měření kvality přenosu v sítích VHCN dle metodiky ČTÚ.
Proč by ISP měl mít SOC, byť odlehčenou variantu? Stejně jako ostatní potřebuje ochránit svou infrastrukturu, splnit zákonné povinnosti, nepoškodit svou prestiž a důvěryhodnost, ale navíc rozšířit služby pro své zákazníky. Představíme vám varianty, jak může SOC pro ISP vypadat a jak jej efektivně a rychle postavit. Budeme se soustředit na zjednodušené řešení, na závěr zmíníme i plnohodnotný nástroj.
V minulosti byl podomní prodej obrovským problémem, který směřoval především vůči zranitelným spotřebitelům, zejména seniorům. Díky kontrolám, medializaci a úpravě legislativy se tento problém podařilo omezit, ne však vymýtit. A nyní se zdá, že je opět na pořadu dne. Zaznamenané stížnosti na nekalé chování některých obchodníků nás přivedly k tématu, které je do velké míry právně složité, ale nikoliv neřešitelné. Problematiku představí člen Rady Českého telekomunikačního úřadu Lukáš Zelený.
Zaměří se třeba na to, s jakými neférovými obchodními praktikami se lze při oslovování zákazníků formou podomního prodeje setkat. Víte, co obnáší takový způsob uzavírání smluv v oblasti elektronických komunikací a jaké povinnosti musejí splnit poskytovatelé těchto služeb? A co se děje, když je neplní? Jaké jsou pravomoci regulátora? Vedle zodpovězení těchto klíčových otázek budou představeny také aktivity Českého telekomunikačního úřadu v oblasti prevence a vzdělávání spotřebitelů. Prostor dostanou i možnosti obrany spotřebitelů včetně vysvětlení toho, jak stávající poskytovatelé služeb jim mohou pomoci se bránit a vyvázat ze smlouvy uzavřené při podomním prodeji.
Přednáška se zaměří na klíčové výzvy a inovace v oblasti pokrytí pasivní optické sítě (FTTH). Huawei představí, jak pomáhá poskytovatelům internetových služeb (ISP) budovat infrastrukturu zalozenou na optických sítích, které umožňují hladký přechod od GPON k 50G-PON technologiím. Dále budou představeny produkty pro koncové uživatele, podporující nejnovější protokoly WIFI umožňující efektivní rozšíření signálu.
Řešení a aplikace společnosti Ericsson pro kritickou komunikaci postavené na špičkových 3GPP 4G a 5G technologiích poskytují novou generaci vysoce výkonných, odolných a bezpečných mobilních širokopásmových komunikačních služeb pro kritické mise. Společně s poskytovateli telekomunikačních služeb umožňuje Ericsson digitální transformaci pro organizace zodpovědné za bezpečnost veřejnosti, odvětví kritické infrastruktury a státu.
Digital Service Act: další příspěvek z protržené hráze evropské regulace. Nařízení o digitálních službách DSA.
Dne 17.2.2024 začala platit DSA regulace, která představuje evropská pravidla pro digitální svět. Regulace stanovuje pravidla pro online platformy a digitální služby. Mezi klíčové cíle DSA patří moderování obsahu, včetně odstraňování obsahu porušující zákony.
Regulované subjekty jsou poskytovatelé zprostředkovatelských služeb. Ty jsou definovány jako služby informační společnosti, které přenášejí, ukládají nebo jinak zpracovávají data jménem uživatelů. DSA rozlišuje tři hlavní kategorie zprostředkovatelských služeb:
Čistý přenos (mere conduit) – služby, které pouze přenášejí informace bez jejich úpravy. Například poskytovatelé internetového připojení nebo služby VPN.
Caching – služby dočasného ukládání dat za účelem zefektivnění přenosu. Například servery pro ukládání do mezipaměti (CDN – Content Delivery Networks).
Hostingové služby (hosting) – služby ukládající obsah poskytnutý uživateli. Například cloudové úložiště, webhosting, online fóra nebo e-shopy umožňující nahrání uživatelského obsahu.
Tomáš Ondrejka, vedoucí oddělení dozoru specializovaných agend, připravil průvodce DSA nařízením pro podnikate v ICT oborech.
Ne zrovna populární, ale důležité téma. Předem můžeme prozradit, že úpravy podle DSA nejsou pro podnikatele nějak dramatické, ale je nutné pravidla pochopit a řádně zavést. Zpozornět by měli zejména hostingové služby.
Chystaný režim autorizace pro licencovaná pásma FWA je přidělování Individuálních oprávnění. Jakým způsobem bude Úřad provoz zařízení koordinovat? Vzájemná sychronizace v pásmu 26 GHz - byť technologicky neutráním, bude podmiňovat využité technologie schopností synchronizovat režim vysílání a příjmu TDD.
Jak a proč synchronizovat v přednášce Úřadu.
Po přednášce diskuze za účasti Michala Poupy, experta na 5G sítě z ČVUT.
Diskuze po přednášce Pavla Šístka z Českého telekomunikačního úřadu za účasti Michala Poupy k tématu mezioperátorská synchronizace.
Individuální nastavení spolupráce při správě velkého množství odběrných míst (měřených i neměřených) nezbytných pro provoz distribuční sítě TELCO.
Partnerství založené na pochopení nárůstu pracnosti na straně poskytovatelů TELCO služeb a zjednodušení rozhraní při spolupráci s dodavatelem energií od správy stávající sítě přes změny rozsahu sítě až po samotnou fakturaci.
Někteří podnikatelé, kteří podnikají v ICT, se stanou regulovanými subjekty podle kyberbezpečnostní směrnice NIS2. Musí splnit oborová a objemová kritéria. S jedinou výjimkou, a tu tvoří poskytovatelé veřejně dostupného připojení k sítím elektronických komunikací - tam se stanou regulovaným subjektem všichni. Velká část interních kyberbezpečnostních směrnic i v minimálním rozsahu regulace předpokládá vypracování Analýzy rizik.
Matěj Pavelka připravil rozsáhlou přenášku, jakým způsobem postupovat při vytváření analýzy rizik a potřebných pravidel pro "přípustné způsoby používání aktiv" a další firemní politiky. Úvodního představení kyberbezpečnostní vyhlášky, která doprovodí nový Zákon o kybernetické bezpečnosti, s zhostí Jakub Rejzek. K tématu se více dozvíte v článku na LUPA.cz
Řešíte problém s obchodními zástupci konkurence, kteří si vynucují podpisy smluv s vašimi zákazníky podivnými a často i podvodnými metodami? Množící se stížnosti na predátorské chování obchodníků zejména při domovním prodeji služeb nás přivedly k tématu, které je do velké míry právně složité, ale nikoliv neřešitelné. Obecný úvod a konkrétní případy včetně návrhů řešení od zkušeného advokáta - Judr. Barbory Vlachové.
Plánovací smlouvy jsou jedním z institutů obsažených v novém Stavebním zákoně. Nový stavební zákon, účinný od 1. července 2024, přináší komplexní úpravu plánovacích smluv, které jsou nyní definovány jako veřejnoprávní smlouvy uzavírané mezi stavebníkem (např. developerem) a obcí, městskou částí, krajem či vlastníkem veřejné infrastruktury. Tyto smlouvy slouží k vzájemné součinnosti při realizaci stavebního záměru a mohou zahrnovat i soukromoprávní ujednání. Novinkou je možnost, aby územní plán vymezil plochy či koridory, kde je rozhodování o využití území podmíněno uzavřením plánovací smlouvy. V takových případech územní plán stanoví základní obsah smlouvy, podmínky a lhůtu pro její uzavření, která nesmí přesáhnout 6 let od nabytí účinnosti územního plánu. Pokud není smlouva v této lhůtě uzavřena, podmínka uzavření smlouvy přestává platit.
Přednáška Tomáše Martiníka nás s institutem seznámí a ukáže na praktické výhody stavebního plánování.
Gigabit Infrastructure Act je přímo účinným nařízením Evropské komise, které nahrazuje Směrnici o snížení nákladů na výstavbu sítí NGA, ze které vychází transpoziční "usnadňovací" Zákon 194/2017 Sb. O opatřeních ke snížení nákladů na výstavbu infrastruktury sítí el. komunikací. Pro GIA se připravuje zcela nový adaptační zákon, který původní transpoziční zákon zcela nahradí. Čekají nás nová pravidla pro výstavbu, která transformují Jednotné informační místo (JIM) při ČTÚ na úřad s novými pravomocemi.
Mezi nejčastější spory mezi operátory patří spory o přístup k infrastruktuře uvnitř budov. Ta dostane zcela nová pravidla a aktualizované technické normy.
Ředitel sekce kontroly ve své prezentaci představí kontrolní procesy při kontrole spektra, včetně budoucích záměrů při vyhledávání zdrojů rušení. Úřad tenduje ke zjednodušení kontrolních procesů - žhavá novinka v premiéře na konferenci KKDS v Olomouci.
Gigabit infrastructure Act je evropské přímo účinné nařízení, které nahrazuje Směrnici 2014/61/EU. BCRD – Broadband Cost Reduction Directive vedla k přijetí transpozičního zákona 194/2017 Sb., který bude nahrazený zcela novým adaptačním zákonem. Prostředí výstavby sítí v České republice se zcela promění - a přinese nové principy sdílení infrastruktury, koordinace staveb a nové povinnosti pro veřejnoprávní subjekty.
V prvním dílu seriálu ke GIA se dozvíme, jak po roce 2025 na výstavbu sítí.
Směrnice o odolnosti kritických subjektů CER – co přináší a jak se na ni připravit? Critical Entities Resilience je soubor směrnic a doporučení Evropské unie, jejímž cílem je snížit zranitelnost kritické infrastruktur před různými hrozbami. CER je "rodná sestra" směrnice NIS2. Jaká pravidla a naopak jaká práva přináší CER poskytovatelům digitální infrastruktury.
V přednášce Petra Gondeka narazíme také na příklady nedávné doby - pandemie COVID, povodně na Moravě a další události.